המלטה של כלבי פומרניין

Table of Contents

מה היא המלטה של כלבי פומרניין?

הריון של כלבת פומרניין אורך כ-65 ימים מיום ההזדווגות. ניתן לבדוק שהכלבה אכן בהריון כחודש לאחר הזיווג בעזרת מישוש בטני ואם רוצים בדרך מקצועית יותר- בעזרת אולטרסאונד.

המלטה של כלבי פומרניין זה רגע מרגש ומיוחד מאוד. יש אנשים שלא יודעים איך נראית המלטה של כלבים כאלה ומעולם לא נכחו ברגע כזה. לראות המלטה של כלבי פומרניין מהכלבה האישית שלך זה רגע מיוחד ומרגש שגם חיכית לו הרבה זמן לאחר שבועות ארוכים של הריון הכלבה.

הבאנו לכם מספר טיפים חשובים ודגשים שיש לשים אליהם לב, כדי שתהליך ההמלטה וגם התקופה החשובה שלאחר מכן יעברו בצורה טובה, מהנה וכמובן בריאה לכלבת הפומרניין ולגורים שלה.

המלטה של פומרניין

לקראת המלטה של פומרניין:

לקראת תקופת ההמלטה תוכלו להבחין במספר סימנים שונים אצל הכלבה. מהחודש השני של ההריון תוכלו להבחין בשינוי התנהגות אצל הכלבה שיימשך עד לשלב ההמלטה עצמו. סימן מרכזי ועיקרי הוא הפחתת פעילות וירידה באנרגיה הטבעית של הכלבה. כלבי פומרניין ידועים באנרגיות המיוחדות שלהם ובקופצניות האין סופית. אנרגיה ירודה אצל כלבת פומרניין יכולה להיות סימן לכך שהכלבה אכן נמצאת בהריון. כ-10 ימים לפני ההמלטה, רקמת העטין מתחילה לגדול ותוך כדי זה הכלבה מתחילה להתכונן ומכינה לעצמה מן קן. המדד שלפיו ניתן לדעת שההמלטה באמת מתקרבת היא ירידת חום הגוף של הכלבה.

שלב ההכנה להמלטה של כלבים:

לפני שההמלטה מתחילה, תדאגו לסדר לכלבת הפומרניין דובי שלכם איזור שקט ונוח. מרחב ללא בעלי חיים נוספים שעלולים להרעיש או למשוך את תשומת לבה של הכלבה ולהפריע לה בזמן ההמלטה.

תדאגו להכין מקום חמים שיהיה לכלבה נוח להיות בו. ארגז המלטה שעשוי מפלסטיק או מבד, חשוב שהוא יהיה מרופד, כדי שיהיה לכלבה נו כמה שיותר. תדאגו גם לחמם את המקום. אפשר לחמם את חלל החדר בעזרת מנורת חימום, זה עדיף על תנור או על מפזרי חום למיניהם.

דרך נוספת לחימום האיזור היא לחמם את הארגז/ מיטה עצמה. אפשר להשתמש בכריות חימום שונות שמחממים במיקרו או בעזרת מילוי מים חמים. חשוב לעטוף את הכריות במגבת או בבד, כדי למנוע חימום יתר ולהימנע מכוויה. את הכריות אפשר לפזר מסביב למשטח ההמלטה, כדי להביא למקסימום של חימום.

תשתדלו להיכנס לחדר או למקום שקט שבו הכלבה תהיה רגועה ומרוכזת. זה חשוב לתהליך ההמלטה ולשלווה שלה במהלך כל ההמלטה.

אל תקראו לאנשים נוספים לצפות בהמלטה. תנו לכלבה את הפרטיות שלה. אם אתם צריכים עזרה מסוימת, אפשר לקרוא לעוד בן אדם נוסף אחד, כדי שיעזור לכם, אבל לא יגרום לרעש ולהמולה מיותרת.

 

התחילה ההמלטה- מה עלינו לעשות?

באופן כללי, כל עוד אין סיבה להתערב בהמלטה אנחנו לא מתערבים. כמו רוב בעלי החיים, המלטה של כלבת פומרניין מתבצעת באופן טבעי ללא עזרה של בני אדם. חשוב לתת לטבע לעשות את שלו ולתת לכלבה להמליט באופן טבעי. עם זאת, חשוב לדאוג לסביבה ולאווירה שבה כלבת הפומרניין שלכם ממליטה, כלומר לדאוג לסביבה נעימה בזמן תהליך ההמלטה. מומלץ לספק לכלבה מרחב שקט ובטוח להמלטה, לא לצלם את המתרחש, לא להרעיש וגם ולהכין לה ארגז המלטה עם מקום לתזוזה שלה ושל הגורים. אין ספק שחלק נכבד מתהליך ההמלטה הוא פסיכולוגי. רוגע ושלווה של הכלבה תורמים רבות לתהליך להצליח ולעבור באופן חלק יותר. כל המלטה תעבור שונה בין כלבה לכלבה, אבל חשוב להכין את האיזור כמה שיותר טוב לפני, כדי לתרום לתהליך לעבור בקלות. בכל המלטה כזאת יכולים לצאת בין גור אחד ל-5 גורים לכל היותר. זה תלוי כמובן בגודל ובמבנה הגוף של כלבת הפומרניין. בדרך-כלל בהמלטה הראשונה תצא כמות קטנה יותר של גורים מאשר בהמלטות שאחריה.

כמובן שיכולים לקרות מקרים שבהם המלטה לא תעבור באופן חלק ויתעוררו בה בעיות. סימנים לכך שההמלטה לא עוברת בצורה תקינה ונדרשת התערבות היא אם אחד או יותר מהדברים הבאים קורה:

  • חלפו 24 שעות מירידת החום של הכלבה, אבל עדיין לא התרחשה המלטה. 
  • אם יש דימום מסיבי ומוגזם מהאיזורים האינטימיים של הכלבה.
  • אם עוברת יותר משעה בין גור לגור במהלך ההמלטה.
  • הכלבה רוצה לשתות מים בכמויות גדולות מדי ונותנת שתן לעיתים קרובות.
  • הכלבה רועדת באופן לא רצוי לאחר ההמלטה.
  • עברה יותר מחצי שעה מאז שיצא הגור האחרון, אך הכלבה עדיין לוחצת ללא שום תוצאה.

רוב גורי הפומרניין יוצאים עם הראש קדימה כשהבטן כלפי מטה. שליש מהגורים יוצאים קודם מהישבן ושני המקרים תקינים לחלוטין. המקרה היחיד שהוא לא תקין הוא כשהגור יוצא בזמן שהוא מונח לרוחב או דרך הכתף. אל תנסו למשוך את הגורים עם הידיים או להתערב פיזית במקרה כזה. הם עדינים מאוד בשלב הזה ואתם עלולים לגרום להם נזק רב. מקרה כזה מצריך ניתוח קיסרי והתערבות של וטרינר. המלטה במקרה כזה לא יכולה לעבור באופן טבעי ושקט.

 

מה לעשות לאחר ההמלטה של הפומרניינים?

לאחר המלטה תקינה של גורי הפומרניין השחורים חשוב להישאר ערניים למתרחש. לפקוח עין גם על הכלבה וגם על הגורים ולתת לסביבה הנוחה והבטוחה שדאגתם לה במהלך ההמלטה להישאר עוד קצת.

הכלבה שלכם עברה תהליך מורכב ואולי זאת הפעם הראשונה שלה והגורים כמובן יצאו לאוויר העולם בפעם הראשונה והכול חדש להם. הגורים הקטנים יוצאים עטופים במעין קרום שאותו הכלבה קורעת בעזרת השיניים. מיד לאחר מכן היא קורעת את חבל הטבור שלהם ומלקקת אותם. הליקוק גורם להמרצת הדם של הגורים הקטנים וזה שלב חשוב מאוד לאחר ההמלטה. במידה והאם לא עושה את זה, תדאגו לקרוע את הקרום בעדינות ולנגב את הגורים. תנגבו אותם מהדם ומההפרשות שלהם ותדאגו לחמם אותם בעזרת הניגובים.

במידה והכלבה גם לא קורעת את חבל הטבור של הגורים שלה, אתם צריכים לעשות זאת בעצמכם. תקשרו קשר של 2.5 מהטבור ותחתכו אותו. חשוב לעשות זאת בעזרת הידיים בלבד ולא עם מספריים או כל חפץ חד אחר. זה חשוב לקרישת הדם, לכן זה קריטי.

שלב חשוב נוסף לאחר ההמלטה הוא אכילת השיליה. כלבת הפומרניין אוכלת את השיליה של הגורים שלה לאחר ההמלטה. השיליה מלאה בהורמונים והיא עוזרת מאוד לכלבה לאחר ההמלטה המעייפת.

תוך 4 שעות מסיום ההמלטה הגורים כבר אמורים להתחיל לינוק ולאכול. תדאגו לראות האם הם מתקרבים לאמם ומתחילים לינוק. החלב הראשוני לגורי הפומרניין הוא חשוב מאוד לתהליך ההתפתחות והגדילה שלהם. כדאי גם להרגיל אותם לתהליך היניקה והקשר שיווצר עם האם בעקבות זה.

אהבתם? שתפו פוסט זה ברשתות החברתיות!

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

טיפים נוספים שיוכלו לעניין אותך

פומרניין לאימוץ
פומרניין לאימוץ

אם הגעתם עד לכאן אז כנראה שגם אתם כמו רבים אחרים מחפשים כלב פומרניין לאימוץ או פומרניין למסירה. האם ניתן לאמץ כלב פומרניין?   כיום

קרא עוד »
סירוס ועיקור פומרניין
סירוס ועיקור כלבי פומרניין

בעלים רבים של חיות מחמד מעדיפים לבצע להם תהליך של סירוס או עיקור. סירוס לזכרים ועיקור לנקבות. גם בעלים של כלבים וכמובן בתוכך כלבי פומרניין.

קרא עוד »